Tipy na výlet

Přes svou malou rozlohu nabízí Mauricius mnoho příležitostí na výlety. Nepodaří-li se vám v oceánu spatřit některého z mořských živočichů, můžete to dohnat v místním vyhlášeném akváriu. Je situováno na severu ostrova v pobřežním středisku Pointe aux Piments. V pěti budovách je umístěno několik akvárií a bazénů, z nichž největší akvárium měří přes 15 metrů. V nich si můžete prohlédnout zástupce mořské fauny obklopující Mauritius. V tzv. ”touch poolech” si na některé z nich můžete dokonce sáhnout.

Mahébourg, pojmenovaný po francouzském guvernérovi Mahé de Labourdonnaisovi a je druhým největším městem Mauricia a nachází se na jihovýchodě ostrova. Největší pamětihodností města je Muzeum námořních dějin, mapující bohatou námořní historii ostrova. V okolí města je hned několik cílů pro výlety. Záliv u Anse Colas je místem, kde se koncem 16. století vylodili Holanďané a založili tu první vesnici (Vieux Grand Port), kousek odtud byl postaven monument věnovaný této události.

Nedaleko dálnice v blízkosti městečka Moka se nachází jeden z nejhezčích kreolských domů na ostrově, Vila Eureka. Dům byl postaven roku 1856 a dnes slouží jako muzeum. Můžete obdivovat původní nábytek a vybavení v koloniálním stylu. V této oblasti najdete i některé další skvostné budovy, jako například zámek Réduit, původní sídlo guvernéra, dnes sídlo prezidenta Mauricia.

Posvátné jezero všech místních hinduistů a významné poutní místo. Jezero leží ve vyhaslém sopečném kráteru a někdy se mu také říká Ganga Talao. Na břehu jezera byla postavena hinduistická svatyně. Na pouť k jezeru se každým rokem vydají statisíce Hinduistů, aby uctili boha Šivu.

Jako pomník připomínající sopečný původ ostrova, se tu, téměř uprostřed zástavby města Curepipe, nachází dávno vyhaslý kráter Trou aux Cerfs. V průměru měří 300 metrů a dnes je zcela porostlý bujnou vegetací. Kolem kráteru vede cesta, která se stala oblíbeným cílem pěších procházek. Vedle kráteru se nachází radarová stanice, monitorující aktivitu cyklónových bouří kolem Mauricia.

Přírodní krásy Mauricia

Mauricius je rájem květin a rostlin. Na ostrově se nachází přes 700 druhů původní flóry a velkou část těchto druhů nenajdete nikde jinde na světě. Krom původních rostlin se dnes na ostrově nachází i celá řada rostlin, které sem byly dovezeny z různých koutů světa. Rovněž fauna je na ostrově velmi bohatá, především exotické ptactvo, plazi a hmyz. Většina vnitrozemské části Mauricia je hornatá a porostlá tropickou vegetací. Na ostrově si můžete pronajmout služby některého z místních průvodců a podniknout výpravu právě do vnitrozemí. Tam si vychutnáte prostředí tropických pralesů nebo výhled na celý ostrov z některé z místních hor. No řekněte sami, není to naprosto ideální last minute dovolená?

Na Mauriciu se nachází celkem devět národních parků. Nejznámější z nich je národní park Black River Gorges, který leží v hornaté části na jihozápadě ostrova. Největší část tohoto parku zabírá deštný prales s bohatou faunou. Je také nejlepším místem k horské turistice, neboť nabízí hned několik unikátních a překrásných turistických tras různé délky a náročnosti. Největší množství ptactva se nachází v ptačí rezervaci Rivulet Terre Rouge Estuary, která je útočištěm i ptactva migrujícího na africký kontinent. Nejznámějším ptákem Mauricia je vyhynulý pták dodo. Přestože tento druh již na ostrově nespatříte, zůstal pták dodo na Mauriciu alespoň symbolicky na bankovkách.

Okolní moře ostrova je známé díky svým obrovským korálovým útesům a bohatou podmořskou faunou. Nejrozmanitější jsou korálové útesy na západním pobřeží Mauricia, díky kterým je tato část ostrova vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Potápěčská centra najdete téměř v každém větším letovisku a vybrat si můžete z potápění u pobřeží ostrova nebo na volném moři. K nejoblíbenějším potápěčským destinacím ostrova patří okolí poloostrova Le Morne, pláž Flic en Flac, pobřeží u Grand Bay a Tamarinska zátoka. Posledně jmenovaná  je rovněž rájem surfařů. V posledních letech se nabídka surfingových sportů rozšiřuje a vyzkoušet si tak můžete kromě klasického surfování i windsurfing nebo kitesurfing. Mauricius je rovněž velmi oblíbenou destinací hráčů golfu. Vůbec první golfový klub, Gymkhana, zde byl založen již roku 1902 a v současnosti ostrov hráčům nabízí dvanáct golfových hřišť.

Ostrov Rodrigues

Menší varianta Mauricia se nachází necelých 600 km východně od něj a od roku 2002 je regionálně autonomní. Ostrov měří na délku jen 18 km a je 8 km široký. Je spíše sušší, bujné pralesy byste zde hledali zbytečně. Za to však nabízí pláže, které nejsou plné turistů a je zde  možnost výletů do vnitrozemí, třeba do místních jeskyní. Ostrov obklopuje na některých místech korálová bariéra a nádherné moře bohaté na podmořský život zaručují prožití fantastických chvil při koupání, šnorchlování a potápění.

Na Rodriguesu žije něco kolem 38 tisíc obyvatel, převážně potomků otroků z Afriky a Madagaskaru. Ekonomiku ostrova tvoří především zemědělství, pěstuje se zde kukuřice, maniok, sladké brambory a chovají se tu prasata, ovce a drůbež. Velký význam má také rybolov. Tradici mají i místní řemeslné výrobky. Na Rodrigues létají několikrát denně z Mauritia linky nebo se sem můžete vydat lodí Mauritius Pride, což vám zabere přibližně 24 hodin. Rodrigues se svými obyvateli, působícími neobyčejně laskavým a přátelským dojmem, je ideálním únikem z mnohem živějšího Mauricia a sand i proto právě sem podnikají všichni cestovatelé své last minute zájezdy, neboť si mohou užít naprostého klidu.

Pláže Mauricia

Na severu ostrova se nachází oblast Grand Baie, která je hlavním turistickým centrem Mauricia. Někomu se bude zdát příliš komerční zónou s vysokou koncentrací hotelů, restaurací, obchodů a turistů. Soustřeďuje se zde proto i mnoho turistických agentur nabízejících zábavu a sportovní vyžití. Právě odtud odjíždějí katamarány na výlety ke vzdálenějším ostrůvkům. Jižním směrem od Grand Baie se nachází Trou aux Biches. Nádherná pláž s bílým pískem. Je to vhodné místo pro šnorchlování, neboť trsy korálů začínají již kousek od pobřeží. V blízkosti pláže se nachází Akvárium a hinduistický chrám.

Ile aux Cerfs je malý ostrůvek při východním pobřeží a vypadá jako vystřižený z reklamy na bezstarostný život. Velice oblíbený cíl výletníků, plážových vyznavačů i místních obyvatel je snadno dosažitelný lodí nebo motorovým člunem z pevniny z městečka Trou d’Eau Douce.Ostrov má rozlohu pouhých 285 hektarů a je spravován hotelem Le Touessrok, nicméně je volně přístupný veřejnosti. Kolem ostrova nejsou korálové útesy, takže šnorchlování vám zde nepřinese takový požitek jako na jiných místech Mauricia, avšak odliv přicházející v odpoledních hodinách promění laguny kolem ostrova v neuvěřitelně teplou lázeň. Ostrov se díky němu téměř spojí s vedlejším ostrůvkem Ile de l’Est, takže lze přejít z jednoho ostrova na druhý.

Velmi přitažlivá je i západní část ostrova, oblast Le Morne, která patří k tomu nejkrásnějšímu, co zde můžete vidět a pohled z ptačí perspektivy na toto místo se řadí mezi nejvyhledávanější mauricijské obrázky. Poloostrov Le Morne je nejzápadnějším místem Mauricia a nabízí koupání s kulisou palmových hájů a impozantní horou Le Morne Brabant v pozadí. Působí také klidnějším dojmem než celá oblast Grand Baie. Najdete zde několik luxusních hotelů včetně golfového hřiště. Koupání a šnorchlování na pláži hotelu Les Pavillons potěší všechny milovníky ryb a korálů, i když je zde docela nepříjemné mořské proudění.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 30°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 28°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

MURMUR = 0.5 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist