Obyvatelstvo

Etnické, kulturní a náboženské složení obyvatel ostrova Mauricius je velmi rozmanité. Na ostrově žije necelých 1,3 milionu obyvatel. Dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, zbytek jsou pak převážně míšenci, 4% tvoří francouzsky mluvící obyvatelé evropského původu a asi 2% jsou čínského původu.

Oficiálním úředním jazykem je sice angličtina, ale nejpoužívanějším jazykem je Morisien, kreolský jazyk, který má za základ francouzštinu. Pro 80% obyvatel je mateřským jazykem, zbytek obyvatel ho používá jako druhý, dorozumívací jazyk. Je zajímavé, že místní obyvatelstvo mezi sebou anglicky vůbec nemluví. Dokonce se odhaduje, že anglicky umí pouze 3% obyvatel. Na ostrově se mluví i různými indickými dialekty a čínsky, v médiích dominuje spisovná francouzština. Oficiální měnou je mauricijská rupie (MUR), jedna mauricijská rupie odpovídá přibližně 60 českým haléřům.

Téměř polovina obyvatelstva vyznává hinduismus, asi třetina křesťanství a 16% vyznává islám. Mauricius je díky vlivu různých kultur velmi poutavou směsí, která v sobě snoubí jihoasijské, africké, evropské, čínské i arabské prvky. Svátky a zvyky místních obyvatel jsou velmi různorodé a pestré. Například příchod nového roku slaví nejprve křesťané, pak muslimové (v průběhu ledna) a nakonec čínské obyvatelstvo (začátek února). Obyvatelé jsou velmi přátelští a tolerantní a rádi se baví. Každé etnikum slaví řadu vlastních svátků a festivalů, a tak zde můžete na podobnou událost narazit prakticky každý měsíc.

 

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 30°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 28°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

MURMUR = 0.5 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist