Historie

Před příchodem kolonizátorů z Evropy neměl Mauricius žádné domorodé obyvatele. Na rozdíl od mnoha jiných malých ostrovů, kde kolonizace vedla v krátké době k vyhlazení původních obyvatel, nebyl Mauricius poznamenán takovým zločinem. Tento fakt je důležitý pro pochopení tolerance a otevřenosti mauritijské společnosti. V této směsici etnik si nikdo nedělá nároky na nadřazené postavení.

Arabští kupci znali Mauricius už od 10. století, první Evropané, kteří tyto ostrovy navštívili byli na počátku 16. století Portugalci. Na konci 16. století se na ostrově vylodili Holanďané a prohlásili ho za své území. Dalších 40 let používali Mauricius jako zásobovací základnu pro Batavii (Jávu) a teprve později se rozhodli ostrov osídlit. Na počátku 18. století však kolonii opustili. Na ostrov přivezli africké otroky a vysadili tu tabák a cukrovou třtinu.

O několik let později Mauricius zabrali Francouzi a pojmenovali ho Ile de France. V průběhu let byl Port Luis přeměněn v prosperující přístav a byla zde zřízena i ostatní infrastruktura. V 18. století ovládli Indický oceán Angličané, francouzská Východoindická společnost zkrachovala a dnešní hlavní město Port Luis se stalo rájem pirátů a korzárů. V roce 1789 se francouzští osadníci na Judiciu připojili k revoluci, ale když bylo v Paříži zrušeno otroctví, svých otroků se odmítli vzdát.

Za napoleonských válek připluli na ostrov Britové. Byli však poraženi v bitvě u Vieux Grand Port, která byla jediným francouzským vítězstvím na moři. Britové však ostrov o pár měsíců později přeci jen ovládli. Ostrov byl přejmenován na Mauricius, ale osadníkům byl ponechán jejich jazyk, náboženství i právní systém. Ke zrušení otroctví zde došlo až v roce 1835 a nahrazeni byli smluvními dělníky z Číny a Indie.

Všeobecné volební právo bylo zavedeno v roce 1959 a nezávislost byla vyhlášena roku 1968. Od 70. let minulého století vláda podporovala hlavně textilní průmysl, turistický ruch a  finanční služby. To se vyplatilo, neboť v následujících desetiletích zaznamenalo hospodářství značný růst a došlo k poklesu nezaměstnanosti. Chudoba a nezaměstnanost se však udržela mezi kreolským obyvatelstvem. Mnoho z nich také frustroval nedostatek politické moci, což vedlo k nepokojům v roce 1999.

O Mauriciu se mluví jako místu s příkladnou rasovou i náboženskou harmonií. Navenek neuvidíte žádnou známku konfliktu, ale rasová separace je zde patrnější než na okolních ostrovech. Přetrvává zde napětí mezi hinduistickou většinou a kreolskou a muslimskou menšinou, které představuje jedno z mála potenciálních ohnisek nepokojů. Mauricius má přes svou krátkou existenci jako samotný stát silný smysl pro národní identitu. Místní obyvatelé kladou velký důraz na vzdělání, protože usilují o získání co nejlepší práce. Právníci, lékaři a učitelé se zde těší obrovské vážnosti.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 30°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 28°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

MURMUR = 0.5 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist