Doprava

Samozřejmě nejlepší způsob, jak se na tento kouzelný ostrov v Indickém oceánu dostat, je přicestovat letecky. Jediným mezinárodním letištěm je Sira Seewoosagura Ramgoolama v Plaine Magnien, ležící asi 50 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Port Louis. Na Mauriciu fungují kromě mezinárodního letiště i další čtyři menší letiště, která jsou navzájem propojena sítí vnitrostátních linek. Nejčastěji na Mauricius přilétají letadla z Velké Británie, Francie, Jižní Afriky, Indie, Austrálie, Spojených Arabských Emirátů a Madagaskaru. Průměrná cena zpáteční letenky na Mauricius z České republiky (s mezipřistáním v Londýně), se pohybuje okolo 20 000 až 25 000 Kč. Doba letu, včetně zmíněného mezipřistání, činí 16 hodin. Pokud se chcete vyhnout Londýnu, můžete zvolit přímý let z Vídně. Oproti České Republice je na ostrově Mauricius v zimě o čtyři hodiny více a v létě o dvě hodiny více.

Silniční infrastruktura na Mauriciu je poměrně kvalitní a členitá. Po obvodu ostrova vedou nové a udržované silnice. Kvalitní je i propojení vnitrozemí s přímořskými letovisky. V hlavních turistických střediscích a ve větších městech ve vnitrozemí se nachází velký počet autopůjčoven. Na ostrově sice rovněž funguje autobusová doprava, avšak ta není příliš kvalitní a spolehlivá. Nejlepším způsobem cestování po Mauriciu tak rozhodně zůstává nájem automobilu.

V hlavním městě Port Luis jsou dvě autobusová nádraží a obě se nacházejí nedaleko centra. Autobusy, které směřují na sever a na východ odjíždějí z Immigration Square. Autobusy na jih a na západ odjíždějí  z Victoria Square. První odjezdy linek jsou kolem šesté ráno, poslední vyjíždí asi v 18 hodin. Autobusy jsou zde levné a dostanete se s nimi téměř všude. Jízdní řády byste zde ale hledali zbytečně. Na Mauriciu je několik autobusových dopravců, pokud hledáte určité spojení, obraťte se telefonicky přímo na ně, aby vám sdělili odkud a kdy autobus odjíždí.

Půjčení auta v Port Luis je velmi drahou záležitostí. Lepší ceny najdete ve velkých turistických střediscích. Díky velikosti ostrova vám všechny autopůjčovny dovezou přivezou vůz až k vašemu hotelu, ať už bydlíte kdekoliv. Vyberete-li si však k vašemu cestování německé cestovní kanceláře, budete mít vyhráno dvojnásob. Auta půjčují řidičů, kteří vlastní řidičský průkaz nejméně rok a jsou starší 23 let. Dávejte si ale pozor na ostatní řidiče, kteří další účastníky silničního provozu rádi přehlížejí. Pokud můžete, řízení v noci se úplně vyhněte. Jezdí se vlevo, omezení rychlosti je různé a vždy je dobře značené, ale řada řidičů tyto limity nedodržuje a na ostrově je vysoká nehodovost. Pozor si dávejte i při přecházení silnice, přechod pro chodce tady velký respekt nemá.

Cestovat samozřejmě můžete i lodí. Pokud se rozhodnete navštívit okolní ostrovy, například Réunion nebo Rodrigues, trajekty kotví v blízkosti terminálu Quai D, což je asi jeden kilometr od Port Luis.  Jediná osobní lodní doprava existuje mezi Port Luis a Rodriguesem. Cesta tam zabere asi 36 hodin, zpět do Port Luis asi 25 hodin. Spoje jsou poměrně oblíbené, zvažte proto dřívější rezervaci. Různí soukromníci nabízejí plavby na okolní ostrovy, rybářské výpravy nebo šnorchlování.

Co se týče dopravy v samotném Port Luis, nemá smysl si přímo v hlavním městě půjčovat auto. Silnice jsou často ucpané a nikdo nechce na dovolené popojíždět v koloně aut. Pokud si už půjčíte auto přímo v hlavním městě, je lepší ho nechat na nějakém parkovišti. Parkoviště jsou otevřená od 7.00 do 23.00 hodin a parkovné stojí 25 MUR za první čtyři hodiny a pak 25 MUR za každou další započatou hodinu. Zaparkovat můžete i na ulici, ale pouze na dvě hodiny. Za předním sklem musíte mít parkovací kupony, které koupíte u kterékoli čerpací stanice.

Využít můžete samozřejmě i služeb místních taxikářů. Za krátkou cestu městem zaplatíte částku 50 až 100 MUR, v noci ale počítejte s cenami o něco vyššími. Vždy se snažte o ceně dohodnout před samotnou jízdou. Taxíkem se určitě nevyplatí jezdit během ranní a podvečerní špičky. Většina taxikářů vám také během jízdy bude nabízet další služby, takže dávejte pozor, s čím souhlasíte, abyste místo cesty do hotelu neabsolvovali okružní jízdu po celém ostrově.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 30°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 28°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.5 CZK

USDUSD = 21.4 CZK

MURMUR = 0.5 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist